Voltage Regulator - Fixed, 3.3V, 200mA (TCR2EF33)
SKU: COM-29761 Brand: Sparkfun
Available with a lead time
Expect dispatch between May 19 and May 22
The TCR2EF are CMOS single output voltage regulators with an on/off control input, featuring low dropout voltage, low output noise voltage and fast load transient response. With 200mA Fixed voltage capable of outputting 3.3V. They feature overcurrent protection, an Auto-discharge function.
Features & Specs
  • Output Type: Fixed
  • Number of Regulators: 1
  • Voltage - Input (Max): 5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed): 3.3V
  • Voltage Dropout (Max): 0.2V @ 150mA
  • Current - Output: 200mA
  • Current - Quiescent (Iq): 60µA
  • PSRR: 73dB (1kHz)
  • Control Features: Enable
  • Protection Features: Over Current
  • Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type: Surface Mount
  • Mfg #: TCR2EF33
Documentation
Product Comments
Exact shipping can be calculated on the view cart page (no login required).
Non-metro addresses in WA, NT, SA & TAS can take 2+ days in addition to the above information.
International Orders - the following rates are for New Zealand and will vary for other countries:
If you order lots of gear, the postage amount will increase based on the weight of your order.
Our physical address (here's a PDF which includes other key business details):
40 Aruma Place
Cardiff
NSW, 2285
Australia
Have a product question? We're here to help!
Write Your Own Review
Videos
View All
Guides
PiicoDev Magnetometer- Getting Started Guide
This guide will help you get started with a PiicoDev® Magnetometer -  get it working as a ...
The Maker Revolution
How to Use DC Regulators/Converters
Powering Portable Projects: Batteries
Projects
Wireless QI Phone Charger Powered by Raspberry Pi
mmPi-Pico HAT
Solar Charging Station
The aim of this project was to use the sun to charge some batteries with 1W and 2W Seeed solar ...