15V Step-Up Voltage Regulator U3V16F15
Rating:
100% of 100
SKU: POLOLU-4946 Brand: Pololu
This compact (0.32"×0.515") switching step-up (or boost) voltage regulator efficiently generates 15 V from input voltages as low as 1.3 V and handles...
In stock, ships same business day if ordered before 2PM
Delivered by Tue, 19th of May
The U3V16x family includes seven versions with fixed output voltages ranging from 3.3 V to 15 V.
Details for item #4946
15V Step-Up Voltage Regulator U3V16F15, top view.
Features and specifications
  • Output voltage: 15 V with 4% accuracy
  • Input voltage: 1.3 V to 16 V (Note: minimum start-up voltage is 2.7 V)
  • Switching frequency: ~1.2 MHz under heavy loads
  • Power-save mode that increases light load efficiency by reducing switching frequency
  • Typical no-load quiescent currents under 1 mA (see the quiescent current graph below)
  • 2 A switch current limit
  • Integrated protections:
    • Over-temperature shutdown
    • Soft-start feature limits inrush current and gradually ramps output voltage
    • Under-voltage lockout
  • Compact size: 0.515" × 0.32" × 0.1" (13.1 × 8.1 × 3 mm)
  • Weight: 0.4 g
Connections
The connections are labeled on the back side of the PCB and are arranged with a 0.1" spacing along the edge of the board for compatibility with solderless breadboards, connectors, and other prototyping arrangements that use a 0.1" grid. You can solder wires directly to the board or solder in either the 1×3 straight male header strip or the 1×3 right-angle male header strip that are included.
Step-Up Voltage Regulator U3V16Fx with included hardware.
Step-Up Voltage Regulators U3V16Fx in a breadboard.
Step-Up Voltage Regulator U3V16Fx in a breadboard.
Typical efficiency
Maximum continuous output current
Quiescent current
LC Voltage Spikes
When connecting voltage to electronic circuits, the initial rush of current can cause damaging voltage spikes that are much higher than the input voltage. In Pololu's tests with this family of regulator connected with typical power leads (~30" test clips), Pololu found that input voltages up to 9 V did not generally cause spikes high enough to damage the regulator itself, but even lower input voltages did cause spikes that could still be problematic for boost regulators operating with the input voltage close to the set output voltage, since input voltages above the set output voltage will propagate to the output and could damage circuits being powered by the regulator. An electrolytic capacitor (33 µF is a good starting point) can be added close to the regulator between VIN and GND to help suppress these spikes.
Dimensions
Size: 0.32" × 0.515" × 0.1"1
Weight: 0.4 g1
General specifications
Minimum operating voltage: 1.3 V2
Maximum operating voltage: 16 V3
Maximum input current: 2 A4
Output voltage: 15 V
Reverse voltage protection?: N
Identifying markings
PCB dev codes: reg30a
Other PCB markings: 0J13922
Notes:
1
Without included optional headers.
2
The input voltage is passed through to the output of the regulator if VIN exceeds VOUT.
File downloads
Product Comments
Exact shipping can be calculated on the view cart page (no login required).
Non-metro addresses in WA, NT, SA & TAS can take 2+ days in addition to the above information.
International Orders - the following rates are for New Zealand and will vary for other countries:
If you order lots of gear, the postage amount will increase based on the weight of your order.
Our physical address (here's a PDF which includes other key business details):
40 Aruma Place
Cardiff
NSW, 2285
Australia
Have a product question? We're here to help!
Write Your Own Review
Videos
View All
Guides
PiicoDev Magnetometer- Getting Started Guide
This guide will help you get started with a PiicoDev® Magnetometer -  get it working as a ...
The Maker Revolution
How to Use DC Regulators/Converters
Powering Portable Projects: Batteries
Projects
Wireless QI Phone Charger Powered by Raspberry Pi
mmPi-Pico HAT
Solar Charging Station
The aim of this project was to use the sun to charge some batteries with 1W and 2W Seeed solar ...