Concentric LACT6P-12V-20 Linear Actuator with Feedback: 6" Stroke, 12V, 0.5"/s
SKU: POLOLU-2307 Brand: Pololu
This 12 V linear actuator can be used in a variety of heavy-duty applications. The motor has 20:1 reduction gearbox that gives the actuator a dynamic load rating of 110 lbs (50 kg) and a maximum speed of 0.5 in/s (1.3 cm/s), and it is rated to withstand up to 500 lbs when not moving. Limit switches at each end make the actuator easy to control over its full range of motion, and the worm drive ensures that the shaft will hold its position even when unpowered. This version has a 6-inch stroke and a built-in potentiometer for position feedback.
Available with a lead time
Expect dispatch between May 18 and May 21
The Light-Duty (LD) series of Glideforce linear actuators by Concentric International (formerly Iowa Export-Import) are 12V DC gearmotors that use a lead screw to move a shaft back and forth along its length. The shaft will hold its position even when unpowered and subjected to static loads up to 250 kgf [550 lbs or 2500 N] for the LACT versions and 30 kgf [67 lbs or 300 N] for the GF23 versions. Two limit switches safely stop the motor at either end of its range, while integrated diodes allow it to reverse direction after reaching a limit point if the supplied voltage is reversed. The actuators have an all-aluminum frame and extension tube, and the entire case is sealed to protect against dust and water (rated IP65).
These actuators are available in several gear ratios and a variety of stroke lengths, from 2" to 12", and with optional potentiometers that are linked to the shaft position, for use in feedback systems. The table below shows all of the light-duty linear actuators Pololu carry:
Actuator
Type
Max
Dynamic
Load
No-Load
Speed
@ 12 V
Max-Load
Speed
@ 12 V
Current
Draw
Nominal
Stroke
Length
With
Feedback
Without
Feedback
High-Speed
Light-Duty
(LD) 5:1
12 kgf
[27 lbs]
8.4 cm/s
[3.3"/s]
7.5 cm/s
[2.9"/s]