Glideforce LACT24-1000BPL Industrial-Duty Linear Actuator with Ball Screw Drive and Feedback: 450kgf, 24" Stroke (23.5" Usable), 0.66"/s, 12V
SKU: POLOLU-3634 Brand: Pololu
Available with a lead time
Expect dispatch between May 18 and May 21
The Industrial-Duty (ID) series of Glideforce linear actuators by Concentric International (formerly Iowa Export-Import) are powerful 12V DC gearmotors that use an acme screw drive or ball screw drive to move a shaft back and forth along its length. The shaft will hold its position even when unpowered. The versions with acme screw drives (part number LACTx-500Ax) can move loads up to 250 kgf [550 lbs or 2500 N] and withstand static loads up to 450 kgf [1000 lbs or 4500 N], while versions with more efficient ball screw drives (part number LACTx-1000Bx) can move loads up to 450 kgf [1000 lbs or 4500 N] and withstand static loads up to 1360 kgf [3000 lbs or 13,600 N].
These actuators are available in a variety of stroke lengths, from 4" to 24", and with optional potentiometers that are linked to the shaft position, for use in feedback systems:
Feedback
Industrial-Duty
(ID)
with Acme
screw drive
250 kgf
[550 lbs]
1.7 cm/s
[0.66"/s]
1.4 cm/s
[0.56"/s]