Pololu Carrier for Sharp GP2Y0A60SZLF Analog Distance Sensor, 5V
SKU: POLOLU-2475 Brand: Pololu
Retired Product
Search for an alternative
This product has been retired. It is no longer available, but this page has been kept for reference.
However, this sensor requires external components and has a non-standard 1.5 mm pitch, which can make it difficult to integrate into projects based on a 0.1" pitch. This carrier board includes these components and provides a 0.1"-pitch, four-pin interface: ground, power, output, and enable. Two versions are available, one configured for 5V mode and one configured for 3V mode.
Note: this product requires a Sharp GP2Y0A60SZLF sensor module (not included). Pololu also offer the two versions of this board assembled with a GP2Y0A60SZLF: 5V version with sensor and 3V version with sensor.
Using the Carrier Board
You will need to solder the sensor to the carrier board so that the solder connections are made on the component-side of the board and the sensor package presses against the component-free side of the board. Once the sensor is soldered in, the Pololu carrier board lets you interface with the GP2Y0A60SZLF sensor using a four-pin 0.1" connector:
A 1×4 strip of 0.1" header pins and a 1×4 strip of 0.1" right-angle header pins are included, as shown in the picture below. You can solder the header strip of your choice to the board for use with custom cables or solderless breadboards, or you can solder wires directly to the board itself for more compact installations. The board features one 0.125" mounting hole that works with #4 or M3 screws (not included); if you do not need the mounting hole, you can cut that part of the board off to reduce its size.
5V and 3V versions
The GP2Y0A60SZ supports two operating modes: 5V and 3V. In 5V mode, the recommended operating voltage is 2.7 V to 5.5 V, and the output voltage differential over the full distance range is approximately 3 V, varying from around 3.6 V at 10 cm to 0.6 V at 150 cm. In 3V mode, the recommended operating voltage is 2.7 V to 3.6 V, and the output voltage differential over the full distance range is approximately 1.6 V, varying from around 1.9 V at 10 cm to 0.3 V at 150 cm. The GP2Y0A60SZ datasheet (701k pdf) contains a plot of analog output voltage as a function of the distance for the two modes.
Pololu's GP2Y0A60SZLF carrier board is available configured for 5V mode (with or without the sensor) or configured for 3V mode (with or without the sensor):
The only difference between the two versions is the presence or absence of a zero ohm resistor as shown in the picture above (the component location is marked by a rectangle on the silkscreen). You can convert a 5V version to 3V by removing the resistor, and you can convert a 3V version to 5V by shorting across the two pads.
Note that the 5V version can be powered all the way down to 2.7 V, and the relationship between the sensor output voltage and distance is mostly independent of the supply voltage. The main drawback to powering the 5V version at a lower voltage is the output voltage will not exceed the supply voltage, so the effective minimum detection distance might increase (i.e. for distances that would result in output voltages above your supply voltage, the output will instead be capped at the supply voltage). On the other hand, if you mostly care about measuring distances closer to the maximum end of the range, you could benefit from the increased output voltage differential of the 5V version even if you are only powering it at 3.3 V.
Feature summary (with GP2Y0A60SZLF installed)
  • Operating voltage:
    • 5V version: 2.7 V to 5.5 V
    • 3V version: 2.7 V to 3.6 V
  • Average current consumption: 33 mA (typical)
  • Distance measuring range: 10 cm to 150 cm (4" to 60")
  • Output type: analog voltage
  • Output voltage differential over distance range:
    • 5V version: 3.0 V (typical)
    • 3V version: 1.6 V (typical)
  • Update period: 16.5 ± 4 ms
  • Enable pin can optionally be used to disable the emitter and save power
  • Size without header pins: 33 mm × 10.4 mm × 10.2 mm (1.3" × 0.41" × 0.4")